Kilka słów wprowadzenia
Skoro Szanowny Czytelnik dotarł już tutaj, to dobrze. Znaczy, że jest zainteresowany. Spróbujmy tego nie zepsuć. Oto blog, który pokazuje na wszelkie sposoby, że ekonomia jest piękna, a prawo nie musi być nudne. Nazwałem go Ekonomią Praktyczną, bo chcę, żeby zamieszczane tu treści nie tylko pomagały zrozumieć jak to wszystko działa, ale aby zawierały też konkretne wskazówki.
Ta strona jest moją wizytówką (co pewnie nie jest zaskoczeniem patrząc na adres). Jest to centralny punkt, z którego łatwo dotrzeć do informacji o (prawie) wszystkich moich działaniach zawodowych. W założeniach, dzięki niej Szanowny Czytelnik może się szybko zorientować, czy warto ze mną współpracować, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Staram się wybierać tematy najciekawsze i takie, które są nieoczywiste. Nie każdy temat da się wprost przełożyć na coś w 100% użytecznego. Ale wychodzę z założenia, że skoro ekonomia i tematy pokrewne mają swój urok (o ile są umiejętnie przedstawiane), to samo zdobywanie takiej wiedzy może być przyjemnością.
Wiem, że hasła typu “ekonomiczna analiza prawa” czy “aktywa niematerialne” brzmią groźnie albo piekielnie nudno, ale dajmy im szansę. One nie są takie same z siebie. Po prostu jest zbyt wiele osób, które się tym zajmują próbuje traktować ekonomię i prawo jako wiedzę tajemną dostępną dla wąskiego kręgu osób, który jakimś cudem potrafi nie zasypiać na nudnych prelekcjach.
Oczywiście, staram się też przygotowywać materiały, które zawierają wartościowe rekomendacje – dobre i sprawdzone pomysły. Nie chodzi mi przecież tylko o to, aby pomagać w zrozumieniu ekonomii, ale aby Szanownym Czytelnikom było łatwiej odnaleźć się w tych tematach i sprawić, żeby ekonomia w jak największym stopniu działała na ich korzyść.
Dlatego m.in. przestrzegam przed pułapkami ekonomii, piszę o możliwościach lepszego wykorzystania własności intelektualnej, czy pokazuję największe paradoksy w gospodarce. Unikam jednak pisania o inwestowaniu i nie udzielam tego typu porad.
Własność i wartości
Sporo piszę o własności intelektualnej – głównie o patentach i prawie autorskim. Według mnie najbardziej efektywne są takie strategie biznesowe, które są oparte o szerokie warunkowe udostępnianie zasobów niematerialnych. Z tego powodu rekomenduję odchodzenie od zarządzania aktywami niematerialnymi opartego na monopolach prawnych.
Jak pokazują analizy, bardziej otwarte podejście w erze cyfrowej po prostu zwiększa szansę na sukces. Przede wszystkim pozwala włączać w nasz proces wytwarzania wartości klientów, a nawet konkurencję. Oczywiście, można walczyć z rozpowszechnianiem swojej własności intelektualnej, ale są to bitwy, w których jesteśmy skazani na porażkę. Łatwość kopiowania to przecież podstawowa cecha własności intelektualnej, której nie da się skutecznie zanegować. Dlatego rozsądne jest postrzeganie tej cechy nie jako zagrożenia, ale jako szansy, która otwiera nowe perspektywy rozwoju.
Mam przekonanie, że w biznesie liczą się nie tylko wartości ekonomiczne, a długookresowy sukces firmy może być zbudowany na uczciwych relacjach. Skrajny oportunizm nie jest jedynym rozwiązaniem. Naturalnie, nie oznacza to rezygnacji z mechanizmów rynkowych. Co więcej, jednym z kluczowych tematów w debacie powinna być refleksja nad zakresem możliwości ich wykorzystania także w sferze publicznej. Uważam, że nie można z góry przesądzać, że czysty mechanizm rynkowy zawsze zadziała lub zawsze przyniesie porażkę. Świat jest dużo bardziej skomplikowany.
Duża część treści bloga to podana (mam nadzieję) przystępnie ekonomia behawioralna oraz ekonomiczna analiza prawa. We wpisach unikam jednak bardzo naukowych rozważań (zainteresowanych takimi treściami odsyłam do moich publikacji naukowych). Staram się raczej pokazywać najciekawsze zjawiska, tłumaczyć je i doradzać, jak można je wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli chodzi o szczegóły, to sam jestem ciekaw, w którą stronę to się potoczy.
Wizytówka
Nie przypadkowo adres strony to moje imię i nazwisko. Jest to bowiem także moja internetowa wizytówka ze sporą porcją informacji o mojej działalności (o autorze). Jest tu także zaproszenie do współpracy. Jeśli uważasz, że możemy wspólnie stworzyć coś ciekawego, proszę o kontakt przez formularz.
Oto krótki przewodnik po strukturze strony:
ENGLISH – English content
ZACZNIJ TUTAJ – polecany punkt startu (właśnie tu jesteś)
BLOG – wszystkie wpisy
PODCAST WIEDZA NIEOCZYWISTA – wszystkie odcinki
Główne kategorie bloga
ESENCJA – wpisy, które uważam za najważniejsze (warto od nich zacząć)
W MEDIACH – linki do moich wypowiedzi
ELEMENTARZ – tu tłumaczę podstawy ekonomii
HORYZONTY – miejsce poszerzania horyzontów – ciekawostki i rekomendacje
OGÓLNE – wpisy niemieszczące się w powyższych kategoriach
Moja wizytówka
PUBLIKACJE NAUKOWE – lista z możliwością dostępu do pełnych tekstów
O AUTORZE – więcej informacji o mnie
WSPÓŁPRACA – obszary możliwej współpracy
KONTAKT – formularz kontaktowy