Firma-Idea: zasoby niematerialne (nagranie wystąpienia)

Miesiąc temu na zaproszenie Jacka Santorskiego wygłosiłem dla osób związanych z Akademią Psychologii Przywództwa wykład dot. koncepcji Firmy-Idei i zarządzania jej zasobami niematerialnymi. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Appendix (nawiązującego do formuły TED) w PROMie Kultury na Saskiej Kępie. Bardzo się cieszę, że Firma-Idea i jej zasoby niematerialne spotkały się z tak dużym zainteresowaniem słuchaczy. Nie ukrywam, że z satysfakcją przyjąłem też pozytywne reakcje na naszą koncepcję w gronie osób zajmujących się różnymi wymiarami biznesu.

Firma-Idea

Firma-Idea to nowy projekt prof. Jerzego Hausnera, który przestawił propozycję zerwania z tzw. “kwartalnym kapitalizmem”. Jego koncepcja koncentruje się na procesie wytwarzania wartości przez przedsiębiorstwa. Jej istotą jest odejście od oportunistycznej gry, w której każdy koszt jest zły, a kaszty przychód dobry. Firma-Idea ma być przedsiębiorstwem, które w sposób odpowiedzialny wykorzystuje swoje zasoby do budowania podstaw trwałego, długookresowego rozwoju. Patrząc na to z szerszej perspektywy, konieczne jest znalezienie takiej formuły prowadzenia działalności gospodarczej, która – w przeciwieństwie do dzisiejszego biznesu – będzie cieszyła się dobrym odbiorem społecznym.

Zasoby niematerialne

W zespole Firmy-Idei zajmuję się tematyką zasobów niematerialnych. Opracowałem w tych ramach koncepcję ukierunkowanej dyfuzji własności intelektualnej. Rekomenduje w niej traktowanie możliwości łatwego kopiowania tych zasobów nie jako zagrożenia, ale jako szansy. Wskazuję też modele biznesowe, które pozwolą traktować relatywnie szerokie rozpowszechnianie własności intelektualnej jako inwestycję otwierającą nowe możliwości generowania przychodów – i to w oparciu o trwałe, podmiotowe relacje z odbiorcami, a nawet konkurencją (sic!). Wkrótce można się spodziewać więcej moich wystąpień i tekstów na ten temat.

Wystąpienie na Appendixie

Więcej szczegółów w moim nieco ponad półgodzinnym wystąpieniu w ramach Appendixu Jacka Santorskiego. W pierwszej części mówię o ogólnych założeniach Firmy-Idei, a następnie przechodzę do zaprezentowania tematyki zasobów niematerialnych – proponuję redefinicję własności intelektualnej, wskazuję dlaczego dotychczasowe podejście do zarządzania tymi zasobami się nie sprawdza oraz proponuję alternatywne rozwiązania. Moją wypowiedź dopełniają przykłady takich firm, jak: Ikea, Volvo, Google, czy Apple.

Nagranie dostępne jest na YouTube. Niestety obejmuje ono jedynie samo wystąpienie, bez interesującego wprowadzenia Jacka Santorskiego i końcowej dyskusji.

https://youtu.be/SamAfsfoN5k

Bartłomiej Biga

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments