Świat na wynajem

Przeprowadziłem badanie o tym, czy ludzie nadal potrzebują mieć pewne rzeczy na własność? A może wygodniejszy jest dla nich wynajem? Wyniki pokazują duże różnice między grupami wiekowymi w poziomie zainteresowania usługami dostępu na żądanie. Młodsi respondenci znacznie częściej korzystają z takich rozwiązań i są gotowi rezygnować z własności różnych kategorii rzeczy.

Coraz bardziej jesteśmy przyzwyczajeni do takiego dostępu jeśli chodzi o muzykę, czy filmy. Skutecznie przyzwyczaił nas do tego Netlix, czy Spotify. Nie mamy czegoś na własność, a jedynie wykupujemy prawo dostępu (taki wynajem). Okazuje się jednak, że chętnie też wynajmowalibyśmy wiertarkę, namiot, czy eleganckie ubranie na szczególną okazję. Natomiast samochód, czy mieszkanie powinny – według respondentów być na własność.

 

 

Podstawą mojego raportu jest telefoniczne badanie ankietowe (CATI). Zostało ono przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych mieszkających w Polsce. Cały raport do pobrania na stronie Centrum Polityk Publicznych.

 

Co w raporcie?

Oto kilka liczb:

  • 46% respondentów ma wykupiony dostęp do wideo na żądanie (w grupach wiekowych do 44 lat jest to ponad 60%), a 27% korzystna z płatnej muzycznej platformy streamingowej (w grupach wiekowych do 44 lat jest to ok. 40%).
  • 19% ankietowanych w ciągu ostatniego roku korzystało z wypożyczalni rowerów miejskich. W tym samym okresie 8% badanych wypożyczyło przynajmniej raz samochód na minuty.
  • Między 27% a 59% respondentów (w zależności od kategorii dóbr) byłoby gotowych zrezygnować z własności jakiejś rzeczy, jeśli byłaby zapewniona możliwość dogodnego jej wypożyczenia.
  • Największe zainteresowanie przejściem na korzystanie z wypożyczeń respondenci wyrazili w odniesieniu do sprzętu sportowego i turystycznego – 58%. Ponad połowa (51%) była też zainteresowana taką formułą dostępu do narzędzi typu wiertarka czy piła. Umiarkowanym zainteresowaniem cieszyły się eleganckie ubrania (42%), zabawki (33%) oraz rowery (33%). Najmniej respondentów brało pod uwagę całkowite przejście na wypożyczanie samochodu (27%).
  • Istnieją kategorie dóbr, w odniesieniu do których respondenci preferują działania państwa wspierające nabywanie przez obywateli własności względem działań ułatwiających dostęp (w formie wypożyczeń i najmu). Dopłaty do kupna mieszkania popiera 62% badanych, zaś dopłaty do czynszu przy wynajmie 55%.

 

Bartłomiej Biga

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments