Światowe Forum Ekonomiczne: nauka + biznes + polityka (Radio Kraków)

W czasie dzisiejszej wizyty w Radiu Kraków mówiłem o dwóch ważnych wydarzeniach ekonomicznych tego tygodnia. Pierwszym z nich jest 44. Sympozjum GAP o zasięgu krajowym, gdzie będziemy dyskutować o start-upach oraz reformie szkolnictwa wyższego. To spotkanie odbędzie się w najbliższy weekend w Szczyrku. Drugim jest trwające Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, gdzie dyskutuje się o problemach globalnych.

Sympozjum GAP

Oba te wydarzenia są spotkaniem przedstawicieli świata nauki, biznesu i polityki. Na Sympozjum GAP swoją obecność potwierdził m.in. wicepremier Jarosław Gowin. Wpisuje się to w strategię szerokich konsultacji reformy, jaką przyjęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Taka postawa jest bardzo ceniona przez środowisko naukowe. Pozostają jednak obawy, w jakim stopniu jego głos zostanie uwzględniony w ostatecznym kształcie nowych regulacji. Pochopne wprowadzenie nowego algorytmu finansowania nie pozwala na nadmierny optymizm w tym zakresie.

Potrzeba reformy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego jest oczywista. Zasadniczym problemem jest jednak niedofinansowanie tego sektora w Polsce(zarówno porównując kwoty jak i procent PKB przeznaczanego na ten cel przez poszczególne kraje). Bez znaczącego podniesienia wydatków na ten cel – nawet przy najlepiej przeprowadzonej reformie – trzeba zapomnieć o tym, aby nasze ośrodki dołączyły do grona najlepszych uczelni na świecie.

Światowe Forum Ekonomiczne

Natomiast jeśli chodzi o tematy poruszane w Davos, to niewątpliwie kluczową kwestią jest odnalezienie się Chin w rzeczywistości, w której nowy prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump – zapowiada agresywną politykę celną. W tym kontekście nie sposób nie zauważyć nieobecności w Davos wyższych rangą przedstawicieli administracji USA (sam prezydent jest naturalnie usprawiedliwiony kolidującym terminem jego zaprzysiężenia). W połączeniu z pierwszym w historii pojawieniem się na tej imprezie chińskiego przywódcy może przynieść to interesujące skutki. Trzeba odnotować także nieobecność prezydenta Francji, czy kanclerz Niemiec. Polskę natomiast reprezentuje w Davos Wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jednym z centralnych tematów spotkania w ramach Światowego Forum Ekonomicznego są pogłębiające się globalne nierówności ekonomiczne. Ich jaskrawość jest już na tyle duża, że nie może nadal umykać uwadze światowych przywódców.

Polecam nagranie mojego dzisiejszego wystąpienia w Radiu Kraków.

Bartłomiej Biga

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments