WN003 – Fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy

Bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli pieniądze dla każdego – bez spełnienia jakichkolwiek warunków. Po prostu, za sam fakt, że się żyje. Brzmi wspaniale. Ale czy nie jest to czysta fantastyka? W trzecim odcinku o tym, skąd takie pomysły? Czy ktoś próbował to wprowadzać? Jakie są korzyści i zagrożenia?

I skoro padło fantastyka, to będzie też klika słów o, nomen omen, fantastycznym rozwiązaniu ekonomicznym w obszarze bezwarunkowego dochodu podstawowego, który opisał Janusz Zajdel w swojej książce „Limes Inferior”. To jeden w wielu przykładów, kiedy to w głowach autorów z kręgu fantastyki powstawały pomysły, o których się nie śniło filozofom, fizjologom, ani nawet ekonomistom.

Janusz Zajdel pisał o społeczeństwie, w którym bezwarunkowe wypłaty dla każdego były koniecznością, bo w wyniku robotyzacji możliwość pracy miała coraz mniejsza część społeczeństwa. Dziś, 40 lat później ten temat coraz śmielej poczyna sobie na najpoważniejszych ekonomicznych salonach. Wielu obawiam się bowiem, że czwarta rewolucja przemysłowa doprowadzi właśnie do takiej sytuacji, gdzie praca będzie czymś bardzo rzadkim.

fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy

Zawartość odcinka „Fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy”

Czy te obawy są słuszne? To nie jest takie oczywiste. Zapraszam więc na trzeci odcinek podcastu Wiedza Nieoczywista, w którym usłyszysz:

  • Skąd wzięły się pomysły, żeby wprowadzać takie świadczenie?
  • Bezwarunkowy dochód podstawowy: argumenty za i przeciw.
  • Co o tym pomyśle sądzą: Martin Luter King, Milton Friedman, Elon Musk i Mark Zuckerberg. 
  • Jakie są wyniki eksperymentowania z bezwarunkowym dochodem podstawowym – na Alasce, w Szwajcarii i w Finlandii.
  • O tym, że myślenie o bezwarunkowym dochodzie podstawowym to nie jest wyłącznie domena krajów rozwiniętych – o krzepiących wynikach jego testowania w Indiach i Namibii.
  • Czy możemy traktować to rozwiązanie jako rodzaj dywidendy (skoro firmy wypłacają ją swoim akcjonariuszom, to może w pewnym sensie obywatele są też udziałowcami?).
  • Z jakich źródeł chciano sfinansować pomysł pt. „Społeczeństwo udziałowców”?
  • Jeśli ktoś chciałby wprowadzać bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce, to jakiej powinien on być wysokości?
  • Jak niezwykle intrygująco temat  40 lat temu rozwiązał Janusz Zajdel na potrzeby stworzonego przez siebie świata opisanego w „Limes Inferior”? (bez obaw, w podcaście nie ma spojlerów!)

Gorąco polecam książkę Janusza Zajdla – „Limes Inferior”. Nie tylko ze względu na pięknie poprowadzony wątek ekonomiczny. To też kawał bardzo interesującej fabuły.

O bezwarunkowym dochodzie podstawowym przeczytasz więcej na:

https://prostaekonomia.pl/bezwarunkowy-dochod-podstawowy-wady-i-zalety/

https://fakty.interia.pl/autor/michal-michalak/news-bezwarunkowy-dochod-podstawowy-czyli-dajmy-finom-pracowac,nId,2869968

https://mises.pl/blog/2016/08/04/sieron-money-for-nothing-czyli-bezwarunkowy-dochod-podstawowy/

Ostatnio jest też głośno o książce, którą napisał Maciej Szlinder:

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments