Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Dlaczego taksówkarze w deszczowe dni kończą pracę wcześniej? Co skłania sprzedawców lodówek do wybijania młotkiem odprysków we własnych produktach? 

Są ekonomiści lubujący się w zadawaniu pytań, które pozornie nie są związane z ekonomią. Zaletą efektów ich pracy jest nie tylko to, że są one interesujące. Takie podejście pozwala ekonomistom także lepiej zrozumieć świat – to jak bardzo jest on skomplikowany i że trudno sprowadzić go to prostych wzorów i wyliczeń. Co więcej, wiedza ekonomiczna czasem bywa też przydatna w udzielaniu odpowiedzi na pytania z tzw. “innej beczki”.

Zatem mamy interesujące pytania, odpowiedzi, które są nieoczywiste i temat, który da się połączyć z ekonomią. Możemy więc zaczynać kolejną odsłonę podcastu Wiedza Nieoczywista. Zapraszam na odcinek numer pięć!

Zawartość odcinka “Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?”

W piątym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista m.in. o tym, że:

  • W deszczowe dni trudniej złapać taksówkę. Przyczyny są zarówno popytowe – jesteśmy wtedy mniej skłonni do spacerów – jak i podażowe – jeździ wtedy mniej taksówek. I to, że taksówkarze w deszczowe dni kończą pracę wcześniej jest bardzo zaskakujące. Dlaczego tak robią? Bo większość z nich ustala sobie, ile chce zarobić w ciągu jednego dnia pracy i po uzyskaniu tej kwoty po prostu kończy jazdę. A skoro w deszczowy dzień mają mniej pustych przebiegów, to zarabiają szybciej i mogą skończyć wcześniej.
  • Towary nowe, choć lekko uszkodzone (np. w transporcie, czy powystawowe) wiele firm sprzedaje z duża zniżką. I to jest zrozumiałe. Ale dlaczego niektórzy sprzedawcy celowo uszkadzają swój towar? Po to, żeby maksymalizować zyski! Nawet obniżone ceny są bowiem często powyżej ich kosztów, a dzięki temu pozyskują klientów, którzy nie byliby skłonni zapłacić pełnej kwoty. W efekcie, na nich też zarabiają, a jednocześnie nie pozbawiają się dużych marż na tych klientach, którzy płacą pełne ceny. Co więcej, ci bogatsi klienci nie czują się oszukani przez takie promocje, bo w czasie ich trwania klienci nie otrzymujesz przecież pełnowartościowych towarów.
  • Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy.  To wydaje się być przecież zupełnie absurdalne. Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się temu tematowi, to nie będzie już takiego zaskoczenia. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, czasem pilotom kamikadze zdarzało się wrócić ze swoich misji. Po drugie, lecąc do realizacji swoich samobójczych zadań często wpadali w turbulencje, więc hełm po drodze bywał przydatny. A po trzecie: duma. Hełm lotniczy, to bardzo ważny element wizerunku pilota i pozbywanie go zmniejszało by prestiż, a być może także motywację do zasilania szeregów kamikadze (które to szeregi, z oczywistych względów musiały być zasilane wyjątkowo często).

Ten odcinek powstał na motywach książki Roberta Franka – „Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Czyli ekonomia bez tajemnic”.

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!