Jeśli ktoś twierdzi, że giełda to taka gra, gdzie inwestorzy, którzy mają takie same informacje starają się odnaleźć te spółki, które są aktualnie wyceniane poniżej/powyżej ich rzeczywistej wartości, żeby szybciej kupić/sprzedać jakieś akcje zanim zrobi to większa grupa inwestorów – to jest w błędzie.

John Maynard Keynes powiedział, że giełda do konkurs piękności. I to dość specyficzny. Szukamy w nim bowiem nie tego, co nam się podoba, ani nawet nie tego, co naprawdę podoba się największej liczbie osób. Szukamy tego, o czym sądzimy, że większość ludzi będzie uważać, że jest to coś, co podoba się największej liczbie osób. Wiem. Skomplikowane. I jeszcze jak się za chwil okaże, wielopoziomowe. Ale tylko to dobrze opisuje grę na giełdzie.

O co w tym chodzi? Jakie są tego skutki? O tym w dziesiątym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista. Skoro wszystko jasne, to zaczynamy!

Zawartość odcinka “Giełda to konkurs piękności”

W dziesiątym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista m.in.:

  • Porównanie giełdy do konkursu piękności, w którym czytelnicy gazety wybierają sześć najpiękniejszych twarzy (z puli 100 zaproponowanych). Przy czym jest przewidziane nagroda dla tego czytelnika, którego typy okażą się najbardziej zbliżone do przeciętnych upodobać wszystkich uczestników.
  • O wielostopniowości wytworzonej w ten sposób gry i o tym, jaka jest najlepsza strategia?
  • Ukazanie tego mechanizmu na przykładzie “Gry w 2/3“. Zadanie jest następujące: wybierz liczbę od 1 do 100 starając się utrafić możliwi najbliżej dwóch trzecich przeciętnego wyboru dokonywanego przez pozostałych uczestników zabawy. Ile byś Ty wytypował?
  • Co to jest równowaga Nasha? I czy czytelnicy Financial Times byli blisko tego punktu biorąc udział w powyższej grze?

 

Oto rozkład typów czytelników Financial Times w “Grze w 2/3”:

Giełda to konkurs piękności

R. Thaler – Zachowania niepoprawne (s. 271)

Ten odcinek powstał na motywach książki Richarda H. Thalera – Zachowania niepoprawne.

okazje i zdzierstwa

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!