Wiem, że dzięki takim serwisom jak Spotify czy Netflix piractwo powoli odchodzi do lamusa, ale czasem ciągle mamy obawy – czy mogę pobrać film z Internetu? Czy mogę podzielić się e-bookiem z przyjacielem? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz tym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista.

Spróbujmy przejść przez ten temat z jak najmniejszym prawniczym gadaniem za to z jak największą liczbą konkretów. I tak, wiele osób nie wie, że polskie prawo pozwala nam naprawdę na wiele. I duża część tych zachowań, które określane są jako „pirackie” jest w 100% legalnych. Dlatego osobiście bardzo nie lubię etykietki „piractwo”. Oczywiście, rozumiem, że twórcy mają swój dobrze pojęty interes w tym, żeby też w warstwie językowej obrzydzić nam takie nieautoryzowane kopiowanie. Ale póki co nie mówmy o tym co słuszne i etyczne. Skupmy się na tym co legalne.

piractwo

Zawartość odcinka “Piractwo – co tak naprawdę jest legalne”

Zacznijmy od tego, że generalnie pobieranie jest bezpieczne, a udostępnianie mocno ryzykowne. Hasłem kluczem jest dla nas „dozwolony użytek osobisty”. Dzięki niemu możemy legalnie i nieodpłatnie pobierać z internetu filmy, muzykę, czy książki. Tak właśnie – prawo pozwala nam na spokojne pobieranie filmów z internetowych serwerów. Możemy bezpiecznie ściągać muzykę. Podobnie, możemy sobie pobrać plik z elektroniczną wersją książki.

Przy czym uwaga – tu cały czas mówię o pobieraniu, a nie rozpowszechnianiu. Bo rozpowszechnianie jest już dużo bardziej ryzykowne. I z reguły nie można tego robić bez zgody twórcy. Ale znów, prawo przewiduje sporo wyjątków.

 

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!