WNP 044 – Wino i ekonomia

Wiele osób zachęcało mnie, żeby zanurzyć się w fascynujący świat wina. Spróbowałem – przeczytałem dwie książki, nawet trochę podegustowałem. I rzeczywiście, te wszystkie niuanse które towarzyszą w gruncie rzeczy prostemu produktowi – sfermentowanym winogronom – są rzeczywiście wspaniałe, niezwykłe i pasjonujące.

Problem w tym, że ja nie bardzo wyczuwam ten wszystkie aromaty, bukiety, finisze… Dlatego w tym odcinku postanowiłem opowiedzieć to w ujęciu, które trochę lepiej rozumiem: wino i ekonomia. Za co płacimy? Za co warto, a za co nie warto? Jak ten cały biznes winiarski się kręci?

 

Zawartość odcinka “Wino i ekonomia”

  1. Do wina można podchodzić naukowo. Są kierunki studiów, są też czasopisma branżowe – np. The Journal of Wine Economics.
  2. Ile trzeba dać za dobre wino? Według specjalistów z winefolly.com wartościowe wina zaczynają się już od 4$ za butelkę. Będą to podstawowe wina dużych producentów. Te z przedziału 15-20$ nazywają oni już winami premium, zaś powyżej 50$ za butelkę to według nich produkty luksusowe.
  3. Oczywiście te ceny nie dotyczą restauracji, bo tam trzeba jeszcze dodać marże na poziomie 100-300%.
  4. Ceny win rosną i będą rosły.
  5. Zespół corksout.com sprawdził co składa się na cenę wina (przeliczane na rynku brytyjskim). I tak, przy winie za 4,99£ – 0,60£ koszty pracy winnicy i dostawa, 2,83£ podatki, 1,40£ marża sprzedawcy i 0,16£ za jakość wina. Natomiast w przypadku win ekskluzywnych za 30£ wygląda to tak: 0,80£ koszty pracy winnicy i dostawa, 7£ podatki, 8,40£ marża sprzedawcy i 13,80£ za jakość wina.
  6. Koszty produkcji wina w Polsce (https://www.agrofakt.pl/produkcja-wina-w-polsce/).
  7. A gdyby tak rzucić wszystko i założyć winnicę? Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina wyliczył ile trzeba zainwestować i po ilu latach się nam to zwróci.

Źródło: Wojciech Bosak – “Opłacalność produkcji wina oraz możliwości rozwoju komercyjnego winiarstwa w Polsce. 

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.


Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments