WNP 046 – Jak długi powinien być tydzień pracy?

Na tytułowe pytanie pewnie pracownicy bez wahania odpowiedzą: jak najkrótszy. Pracodawcy natomiast pewnie krzyną: jak najdłuższy. Co ciekawe, interesy obu tych grup wcale nie muszą być tak całkowicie ze sobą sprzeczne. Jaki powinien więc być ten tydzień pracy?

Zostańmy jeszcze w utopijnych klimatach książki „Utopia dla realistów”. Jej autor uważa, że 15-godzinny tydzień pracy byłby dobrym rozwiązaniem. Z pewnością, nie da się odmówić tej propozycji uroku. Ale czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Trzeba przyznać, że to bardzo śmiała propozycja, ale już o czterodniowym, czyli 32-godzinnym tygodniu pracy mówi się całkiem sporo. Co więcej, są nawet pierwsze eksperymenty, których wyniki są bardzo obiecujące. Przyjrzyjmy się temu tematowi z bliska. 

 

Zawartość odcinka “Jak długi powinien być tydzień pracy?”

  1. Które zawody są tak naprawdę przydatne? Które tworzą bogactwo, a które przesuwają je z jednego miejsca w drugie?
  2. Strajk bankierów w Irlandii w 1970, który nie spowodował żadnych strat w gospodarce, choć trwał kilka miesięcy. Role finansową zaczęły pełnić puby (11 000) i pojawiły się czeki pisane nawet na papierze toaletowym, czy pudełkach po papierosach.
  3. Rutger Bergman zwraca uwagę, że obecnie pracodawcom bardziej opłaca się zatrudnić jedną osobę pracującą w nadgodzinach niż dwie w niepełnym wymiarze godzin. Ale czy aby napewno?
  4. Czy maszyny zabiorą nam pracę (także umysłową)? 
  5. Bergman przywołuje dane, że w USA realne przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej 8 godzin dziennie zmniejszyło się w latach 1969-2009 o 14%. Według niego jest to spowodowane tym, że coraz trudniej o pracę.
  6. Niektórzy chcieliby pracować „tylko” 40 godzin tygodniowo. Jeśli ograniczymy tydzień pracy, to ci najzdolniejsi, którzy napędzają postęp też będą pracowali mniej i w efekcie rozwój będzie wolniejszy. 
  7. Microsoft eksperymentalnie skrócił czas pracy w Japonii. Efekty były więcej niż satysfakcjonujące.
  8. Czy lepsze jest 4×8 czy 5×6?
  9. Pamiętajmy, że pomysł na 15-godzinny tydzień pracy nie jest nowy. John Maynard Keynes, już w 1930 r. prognozował, że zmiany technologiczne i wygenerowane dzięki nim bogactwo doprowadzą do tego, że tydzień pracy będzie wynosił 15 godzin.

 

Ten odcinek powstał na motywach książki Rutgera Bergmana – “Utopia dla realistów”.

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.


Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments