Co to jest Firma-Idea?

Strona główna/Elementarz/Co to jest Firma-Idea?

Firma-Idea to nowe podejście do wartości w biznesie, które ma pomóc firmie w długookresowym rozwoju. To poszukiwanie unikalnego sposobu wytwarzania wartości, który stanowi najtrwalszą przewagę konkurencyjną i sprawia, że firma rozwija się, a nie tylko rozrasta. To otwartość na tworzenie archipelagów współpracy, które pozwalają uniknąć pułapki konkurowania głównie w oparciu o niską marżę. Firma-Idea tworzy sieć partnerskich relacji, które sprawiają, że jej działalność jest tak naprawdę procesem WSPÓŁwytwarzania wartości, gdyż angażuje się do tego środowisko lokalne, konsumentów, a nawet konkurencję.

Firma-Idea to dostrzeżenie, że nie każdy koszt jest zły i nie każdy przychód jest dobry. Wszystko po to, aby zamiast uczestniczenia w oportunistycznej grze, mieć stabilne i mocne podstawy rozwojowe. To odpowiedź na potrzask, w którym znalazł się biznes. To próba osłabienia przeświadczenia, że przedsiębiorcy funkcjonują kosztem większych społeczności. To odejście od gospodarowania transakcyjnego, gdzie klient jest jedynie targetem – zwierzyną, którą trzeba upolować.

Firma-Idea nie ma być organizacją charytatywną. Wdrażane zmiany nie mogą upośledzić jej zdolności do generowania zysku. Przeciwnie, mają one zapewnić możliwość realizowania coraz ambitniejszych celów biznesowych, których osiąganie jest możliwe tylko przy wykorzystywaniu mechanizmów rynkowych. Jest to jednak podtrzymywalne tylko wtedy, gdy w działalności firmy brane są pod uwagę także wartości pozaekonomiczne. Społeczeństwo jest w tym temacie coraz bardziej czujne i wymagające. Nie mogą być to więc tylko działania pozorowane. Wartości (przez wielkie W) muszą być wpisane w sedno wszystkich działań firmy.

Więcej na www.firmaidea.pl i www.oees.pl.

A tu możesz zobaczyć moje wystąpienie: Firma-Idea w 10 punktach w 10 minut.

Bartłomiej Biga

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments