WN035 – Polemika z poglądami, których nie ma

Często w ekonomii polemizuje się z przejaskrawionymi poglądami “drugiej strony”. To stary chwyt erystyczny – przerysować czyjeś poglądy, bo wtedy o wiele łatwiej się dyskutuje. W tym odcinku podcastu omawiam to na przykładzie książki “23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie”, której autorem jest Ha-Joon Chang. W dużej mierze jego dzieło to polemika z poglądami, których nie ma.

Zawartość odcinka “Polemika z poglądami, których nie ma”

Omawiana książka skonstruowana jest w ten sposób, że jej autor kolejno podaje 23 mity, w które rzekomo wierzą piewcy kapitalizmu. Następnie wskazuje okoliczności, które uderzają w ten mit. Problem w tym, że takie obalanie mitów nie ma większego sensu, bo choć jest proste, to walczy z poglądami bardzo marginalnymi – takimi, których w zasadzie nikt nie głosi. W podcaście przywołuję kilka z tych tylułowych 23 rzeczy.

Staram się być uczciwy i mimo ogólnego rozczarowania tą książką, wskazuję też jej mocne strony. Jest tam bowiem kilka interesujących spostrzeżeń, które także trafiły do podcastu.

 

Ten odcinek podcastu powstał na motywach książki Ha-Joon Chang – “23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie”.

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Bookmark the permalink.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments