Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną (mój komentarz)

Strona główna/W mediach/Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną (mój komentarz)

Rząd zapowiedział, że z mechanizmów, które dotąd były ograniczone do specjalnych stref ekonomicznych będzie wkrótce można korzystać w całym kraju. Skomentowałem ten projekt dla Polskiej Agencji Prasowej (materiał został wykorzystany m.in. przez TVN24Bis). W skrócie: to pomysł w dobrą stronę. Obawiam się uznaniowości urzędników w decydowaniu, kto spełnia kryteria, żeby otrzymać takie preferencyjne traktowanie.

Powiedziałem też: „Z jednej strony rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych na cały kraj to dobry pomysł, bo nie ma potrzeby, żeby ograniczać geograficznie możliwość łatwiejszego prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej jednak strony, to wciąż nie będzie w pełni powszechny dostęp do ułatwień, bo ulgi podatkowe będą zależne od szeregu czynników.”.

Projekt pozostawia się bardzo dużo uznaniowości urzędników. „Kryteria takie, jak jakość tworzonych miejsc pracy, od którego między innymi będzie uzależnione przyznanie ulg jest przecież kryterium bardzo nieostrym. W związku z tym przewidywalność decyzji będzie zapewne bardzo niska. To na pewno rzutuje negatywnie na ocenę tego projektu.”.

„Natomiast na pewno cieszą mechanizmy, które mają ułatwić dostęp do tego programu małym i średnim przedsiębiorcom. To oni stanowią bowiem o sile polskiej gospodarki. A dotąd jedną z głównych ich barier rozwojowych było to, że nie byli oni w stanie konkurować z dużymi podmiotami, które ponadto były traktowane bardzo preferencyjnie podatkowo. Szersze otwarcie drzwi na małych i średnich przedsiębiorców powinno im ułatwić wzrost i być może też docelowo jakąś ekspansję zagraniczną.”

„Polscy przedsiębiorcy potrafią reagować szybko i elastycznie, więc pierwsze dobre efekty tych rozwiązań już za kilka, kilkanaście miesięcy od wejścia w życie ustawy będą widoczne.”

Bartłomiej Biga

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments