Fatalna sytuacja ZUS (dla Faktów TVN)

We wczorajszym głównym wydaniu Faktów TVN komentowałem informację, że po obniżeniu wieku emerytalnego znacznie więcej osób wnioskuje o wcześniejsze świadczenia niż zakładał ZUS. Dla mnie nie jest to żadne zaskoczenie. Polacy bowiem już wielokrotnie udowadniali, że także w kwestiach finansowych kierują się zasadą “lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Dlatego nie powinno nas dziwić, że wolą już teraz emeryturę (nawet niższą) od obietnicy wyższego świadczenia za kilka lat. Tym bardziej, że ZUS raczej nie cieszy się zaufaniem.

W moim komentarzu zwróciłem uwagę, że Polski nie stać w dłuższym okresie na utrzymywanie niższego wieku emerytalnego – chyba że pogodzimy się z tym, że większość emerytur będzie wręcz głodowa. Już teraz budżet musi dokładać ogromne kwoty, aby ZUS wypłacał bieżące świadczenia. Sytuacja demograficzna będzie ten problem jeszcze pogłębiać. Jest to sprawa tak dużego kalibru, że nawet dalsza poprawa ściągalności podatków, czy dobra koniunktura nie sprawią, że udźwigniemy ten ciężar.

Może czas wrócić do dyskusji o emeryturze obywatelskiej? O przywilejach branżowych? To byłoby jednak dla rządzących ryzykowne. Zatem należy się spodziewać, że te rozmowy zaczną się, gdy będzie już zbyt późno.

Poniżej materiał z Faktów TVN. Zapraszam.

 

Bartłomiej Biga

 

 

Bookmark the permalink.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Piotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość

Fajnie to opowiedziałeś i nie sposób się nie zgodzić. W porównaniu z krajami Zachodnimi, Polacy byli wiele razy okłamywani przez rząd i tym samym wolimy wziąć cokolwiek niż czekać aż może “dadzą” nam coś lepszego – niestety, po prostu zaufanie zostało nadużyte już zbyt wiele razy