Mistrzostwa świata w piłce nożnej – Rosja 2018 – koszty i korzyści

Piłka nożna to biznesowo bardzo trudny temat. Inwestowanie w ten sport przynosi bowiem przyzwoitą stopę zwrotu tylko w przypadku kilku najbardziej rozpoznawalnych globalnie klubów. Podobnie mistrzostwa świata w piłce nożnej. Problemem jest też to, że istotna część uzyskiwanych korzyści jest w obu tych przypadkach bardzo trudna do policzenia.

Promocja i propaganda

Oczywistym jest to, że tego typu imprezy mają przynosić przede wszystkim korzyści promocyjne. Niestety, tylko część z nich odnajdziemy jednak w turystyce. Znaczna część oczekiwanego oddziaływania to propaganda (co jest widoczne szczególnie w kontekście Rosji). Ta zaś wymyka się prostym ekonomicznym bilansom.

Ile kosztują mistrzostwa świata w piłce nożnej?

Niewątpliwie jednak te korzyści, które jesteśmy w stanie policzyć będą niższe od gigantycznych kosztów. Co więcej, już dziś wiemy, żę znacznie przekroczono założony budżet. Miało być mniej niż 10 mld euro, jest na pewno ponad 12 mld. Niektórzy twierdzą, że ostatecznie wynik może dobić nawet do 20 mld euro.

Photo by Alex Sajan on Unsplash

Część z tych wydatków to jednak potrzebne inwestycje infrastrukturalne, które będą służyły rosyjskiej gospodarce. Z tego też powodu, oficjalne komunikaty władz forsują przekaz, że błędem jest wliczanie do bilansu mistrzostw świata w piłce nożnej chociażby kosztów budowy dróg. Niewątpliwie jednak chociażby część stadionów – bardzo drogich – trzeba zapisać wyłącznie po stronie kosztów, bo trudno się spodziewać sensownych pomysłów na ich opłacalne gospodarczo wykorzystanie.

Koszty poprzednich mistrzostw

Rosji trudno będzie zbilansować mundial, bo jest on wyraźnie droższy niż poprzednie edycje – w RPA, czy w Niemczech. Porównywalne kwoty wydano natomiast 4 lata temu w Brazylii. Dziś widzimy, jak wielkim obciążeniem była ta impreza dla tamtejszej gospodarki. Rosja jest jednak w lepszej sytuacji. Dzięki wysokiej cenie ropy, budżet państwa jest w relatywnie (podkreślam: relatywnie) dobrym stanie.

Lekcja z Igrzysk Olimpijskich

Trzeba też pamiętać, że IO w Soczi zakończyły się na znacznym minusie. To nie zniechęciło jednak Rosji do zorganizowania kolejnej dużej imprezy sportowej z gigantycznym rozmachem. Na świecie dominuje jednak inny trend. Coraz więcej państw rezygnuje z ubiegania się o tego typu imprezy, gdyż przy szybko rosnących wydatkach na zapewnienie bezpieczeństwa, takie wydarzenia bardzo mocno obciążają budżety. A temu społeczeństwa sprzeciwiają się coraz głośniej.

Bartłomiej Biga

Bookmark the permalink.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Na bazie mojego komentarza dla Polskiej Agencji Prasowej powstały materiały (m.in. na forsal.pl) o ekonomicznym bilansie odbywających się w Rosji mistrzostw świata w piłce nożnej. Powtarzam w nim tezy, które zawarłem w tekście, który opublikowałem ostatnio na blogu. […]