W serwisie Radia Zet pojawiły się moje komentarze dotyczące rekonstrukcji rządu. Skupiłem się w nich na koncentracji gospodarczych uprawnień decyzyjnych w rękach Mateusza Morawieckiego. Powiedziałem m.in.:

W koncentracji gospodarczych uprawnień decyzyjnych nie dostrzegam zagrożenia, ale szansę na przełamanie jednej z głównych bolączek polskiego rządzenia, jaką jest silosowość. Odważne reformy nie powinny bowiem, moim zdaniem, być rozmywane w międzyresortowych rozgrywkach. Pytanie jednak, czy nadal kwestie ekonomiczne będą głównie podporządkowane pozyskiwaniu środków na realizację wielkich programów socjalnych; czy też doczekamy się w końcu bardziej konkretnych działań mających wyrwać Polskę w pułapki średniego rozwoju. Na ten moment trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z jednej bowiem strony premier Morawiecki deklaruje duże zaangażowanie w program Mieszkanie Plus, a z drugiej strony sam twierdzi, że małe i średnie firmy są jego oczkiem w głowie.

 

Jeszcze przed desygnowaniem Mateusza Morawieckiego na premiera partia rządząca wokół niego zbudowała silny, decyzyjny ośrodek gospodarczy. Kwestią otwartą pozostaje natomiast jak duży wpływ na sprawy gospodarcze będzie po tych zmianach miała rządowa frakcja liberalna kojarzona z Jarosławem Gowinem. Pewnym wyznacznikiem może tu być chociażby decyzja, czy wiceminister Jadwiga Emilewicz otrzyma swój własny resort.

 

Po ostatnich decyzjach partii rządzącej premier Morawiecki nie będzie mógł już mieć „żadnych usprawiedliwień”, jeśli nie uda mu się zrealizować swojej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategii, która trafnie diagnozuje polskie wyzwania gospodarcze, ale dotąd była realizowana w niezadawalającym tempie.

 

Więcej w materiale na stronie Radia Zet.

Bartłomiej Biga