Dla PAP o podniesieniu prognozy wzrostu PKB Polski

Polska Agencja Prasowa poprosiła mnie o skomentowanie decyzji agencji ratingowej Moody’s o podwyższeniu prognozy wzrostu PKB Polski w tym roku do 3,2 proc. i w przyszłym do 3,1 proc. Zwróciłem uwagę, że nowe prognozy są naturalną konsekwencją ostatnich dobrych danych gospodarczych. W tym kontekście rząd ma rzeczywiście powody do zadowolenia. Natomiast trzeba też wyraźnie powiedzieć, że ostatnie dobre dane są tylko do pewnego stopnia zasługą rządu. Największy wpływ na nie miała poprawa sytuacji na rynku pracy, co wyniknęło głównie z przyczyn od niego niezależnych”.

Dane te pokazują w jak dużym stopniu na polski wzrost gospodarczy wpływają środki unijne, bo sama nadzieja przełamania impasu w tym zakresie pozwoliła natychmiast skorygować prognozy dotyczące naszego PKB. Ponadto, agencja zauważyła też duże ryzyko fiskalne, co może być bardzo niebezpieczne. Jeżeli bowiem w okresie relatywnie dobrej sytuacji gospodarczej mamy problem z trzymaniem w ryzach deficytu sektora finansów publicznych, to w przypadku światowego znacznego pogorszenia koniunktury możemy stracić całkowicie kontrolę nad naszym zadłużeniem.

Generalnie, decyzję agencję ratingowej odczytuję jako przekonanie o dobrej perspektywie krótkookresowej, z wyraźnym wskazaniem zaniepokojenia o nasze bezpieczeństwo fiskalne w długim okresie.

Bartłomiej Biga

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o