Pozytywne cechy polskiej gospodarki (raport)

Żyjemy w ciekawych czasach i dlatego nie mogliśmy siedzieć bezczynnie. Gdy zaczął się lockdown, profesor Jerzy Hausner powołał zespół ekonomistów, z którymi co tydzień przygotowywał alerty gospodarcze o  ekonomicznych szansach i zagrożeniach wynikających z pandemii. Miałem zaszczyt dołączyć do tego grona. Opublikowaliśmy 15 alertów, które choć spotkały się z niemałym zainteresowaniem mediów, zostały praktycznie zignorowane przez rządzących. Trudno mi zrozumieć, dlaczego władze nie są zainteresowane pozytywnymi cechami polskiej gospodarki. Te okoliczności można przecież wykorzystywać do walki z kryzysem.

Nas to jednak nie zniechęca. Dlatego publikujemy kolejny dokument – zbiorczy raport. Zawiera on nie tylko najważniejsze wątki z wiosennych alertów, ale także opisuje zmiany jakie latem zaszły w gospodarce. W pewnym sensie, rozliczamy się więc z naszych prognoz. Aktualizujemy także nasze rekomendacje w związku z nowymi danymi i rozwojem epidemii.

Gdybym miał streścić ten dokument, to skupiłbym się na tym, jak pozytywne cechy polskiej gospodarki mogą ułatwić nam przetrwanie pandemii. Mam tu na myśli przede wszystkim: silne zróżnicowanie sektorowe, niski udział turystyki w PKB,  płynny kurs walutowy (którego słabość ogranicza spadek przychodów eksporterów), czy równowagę na rachunku obrotów bieżących (która z kolei zapobiega nadmiernemu osłabieniu złotego zagrażającemu wypłacalności podmiotów mających zobowiązania w walutach).

Zachęcam więc do lektury, w której wskazujemy jak te pozytywne cechy polskiej gospodarki, w tym jej największą siłę – przedsiębiorczość Polaków, wykorzystać do walki z kryzysem. Z pewnością, nie jesteśmy łagodnymi recenzentami poczynań rządu. Wynika to z tego, że uważamy, iż pandemia nie usprawiedliwia błędów. Tym bardziej, że popełniono ich zdecydowanie zbyt wiele. W efekcie, znów możemy mówić o wielkich niewykorzystanych szansach. Naturalnie, nie twierdzimy też, że sytuacja jest dramatyczna, ale znów – to nie zasługa rządu, ale wspomnianej już przedsiębiorczości Polaków i efekt korzystnej (w tym kontekście) struktury gospodarki.

Bartłomiej Biga

 

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments