Jeszcze w listopadzie, gdy niewiele wskazywało, że to Mateusz Morawiecki zostanie premierem, zostałem poproszony o podsumowanie działań rządu w kwestiach gospodarczych. Po wskazaniu nowego prezesa rady ministrów temat ten stał się jeszcze ważniejszy. Należy się bowiem spodziewać, że teraz wizja M. Morawieckiego będzie mogła być realizowana z większą skutecznością. Dobrym podsumowaniem mojej wypowiedzi jest tytuł artykułu w “Gazecie Prawnej” – “Rząd jest świadomy pewnych zaniedbań, jeśli chodzi o przedsiębiorców”.

Fragmenty wypowiedzi

W komentarzu powiedziałem m.in.:

W pierwszych dwóch latach rząd skupił się na realizacji swojego programu społecznego, ale chyba nawet w kręgach rządowych dojrzało przekonanie, że aby realizować te programy społeczne trzeba skądś pozyskać pieniądze.

 

Mamy wiele deklaracji, niewiele faktycznych działań rządu. Niemniej jednak diagnozy, które prezentuje minister Morawiecki są niewątpliwie słuszne. Wydaje się, dobrze odpowiadają na wyzwania polskiej gospodarki.

 

Samo uchwalenie Konstytucji Biznesu nie wystarczy, ponieważ potrzebne są również inne zmiany w innych aktach prawnych, takich jak ordynacja podatkowa. Jeżeli chcemy mieć zasadę przyjaznej interpretacji przepisów podatkowych, to musimy coś zrobić z obowiązującą obecnie zasadą, że czynności prawne, które są sztuczne mimo że nie są nielegalne, to mogą spotkać się z sankcją. Wprowadzenie takiego wyłomu w postaci nowych regulacji, nawet przyjaznych dla przedsiębiorców, niekoniecznie zmieni ich rzeczywistość, jeżeli przepisy nie zostaną zmienione i urzędnicy nie będą pewni, co do tego, w którą stronę powinni interpretować tak różne regulacje.

 

Duże nadzieje wszyscy wiążą ze zmniejszeniem obciążeń ZUS-owskich dla małych przedsiębiorców, startujących czy tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę”. Dla takich osób te obciążenia, nie stricte podatkowe, ale właśnie ZUS-owskie są tym, co zniechęca albo wręcz nie pozwalają im się rozwinąć.

 

Wspólne działania ministra Morawieckiego i ministra Gowina, którzy chcą uczynić naszą gospodarkę bardziej innowacyjną także są potrzebne – przede wszystkim dla tych większych firm. Chodzi o to, żeby udało się naszym firmom awansować do ligi światowej, żebyśmy mieli silną polską markę albo kilka silnych polskich marek, znanych, rozpoznawalnych za granicą i w końcu przestali konkurować przede wszystkim niskimi kosztami pracy, a zaczęli konkurować jakością.

 

Cały materiał wraz z nagraniem video jest dostępny na stronie Gazety Prawnej.

Bartłomiej Biga