WN001 – Co motywuje lepiej niż pieniądze?

Pieniądze, jak wiadomo, motywują znakomicie. Dziś jednak opowiem o sytuacjach, w których eksperymenty ekonomiczne i psychologiczne dowiodły, że są rzeczy motywujące nas znacznie mocniej. Zatem, co motywuje lepiej niż pieniądze?

Od razu zaznaczam, że nie chodzi tu o motywację w stylu: pistolet przyłożony do skroni. Opowiem o bardzo pozytywnych motywacjach, co może być dla niektórych zaskoczeniem. I tak ma być – w końcu to podcast Wiedza Nieoczywista.

Nie ukrywam, że odnajdywanie takich – jak się za chwilę okaże – pięknych motywacji daje mi duża przyjemność, bo pokazuje, że z gatunkiem ludzkim nie jest tak źle. Warto jednak przyglądnąć się tym dość nieoczywistym zachowaniom nie tylko dlatego, żeby poprawić sobie humor. Są to bowiem także bardzo cenne wskazówki jak podstępować w sytuacjach biznesowych i prywatnych.

Brzmi niewiarygodnie? I tak ma być… w końcu to Wiedza Nieoczywista! Zapraszam na pierwszy odcinek – co motywuje lepiej niż pieniądze?

Co motywuje lepiej niż pieniądze?

Zawartość odcinka

W pierwszym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista usłyszysz między innymi:

  • Dlaczego pieniądze potrafią zabić te lepsze motywacje i często nie da się ich łączyć ze szlachetnymi motywacjami?
  • O tym, że w Szwajcarii w Wolfenschiessen lokalna społeczność godziła się na składowanie odpadów z elektrowni atomowej, ale tylko do momentu, gdy obiecano zachętę finansową.
  • W jaki nieoczywisty sposób wysokość prowizji od zebranych datków na cel charytatywny wpływa motywację na zbierających?
  • O tym, że system honorowego krwiodawstwa nie tylko jest tańszy w utrzymaniu, ale skuteczniej zachęca do oddawania krwi niż model, w którym krew można po prostu sprzedawać.
  • Czym różni się kara od opłaty?
  • Jak stowarzyszenie gapowiczów paryskiego metra wprowadziło system ubezpieczeniowy od bycia przyłapanym przez „kanary”?
  • O najwyższych w historii mandatach za przekroczenie prędkości – 170 000 euro za poruszanie się 80 km/h w miejscu, gdzie ograniczenie wynosi 40 km/h.

Ten odcinek powstał na bazie książki Michaela Sandela – Czego nie można kupić za pieniądze? Gorąco polecam!

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments