Zapraszam do świata aktywów niematerialnych! Skuteczne strategie zarządzania własnością intelektualną firm zwykle są nieoczywiste. To nie jest tak, że zawsze trzeba patentować wszystko co się da. Często – szczególnie w gospodarce cyfrowej – lepsze okazuje się bardziej otwarte podejście.

O tym, jak zarządzać własnością intelektualną firm rozmawiałem 24 września 2019 w ramach Open Eyes Economy on Tour na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z trojgiem znakomitych prawników, którzy maja w tym temacie ogromna wiedzę i jeszcze większe doświadczenie. Są nimi: Agata Kowalska, Magdalena Ostasz i Rafał Olesiński.

prawnik w tajemniczym świecie aktywów niematerialnych

 

Dlaczego ten odcinek ma dopisek „PRO”?

Bo odbiega od dotychczasowej formuły podcastu, którą są krótkie odcinki o ciekawostkach ze świata ekonomii. Wiele osób sugerowało mi, że czasem chętnie posłuchaliby także jakiegoś głębszego omówienia. Dlatego niektóre odcinki będą właśnie dłuższe, poważniejsze i bardziej zaawansowane… słowem: będą PRO.

Dzięki temu będę mógł też podzielić się z Szanownymi Słuchaczami co ciekawszymi treściami z konferencji, w których uczestniczę (a tych z racji mojego zawodu jest całkiem sporo). Naturalnie, większość wykładów/paneli naukowych nie nadaje się do podcastu (chyba, że takiego, który ma wspierać leczenie bezsenności). Zgodnie z dewizą mojego podcastu, tu będą trafiały tylko takie treści, które są nieoczywiste, interesujące i podane w przystępny sposób.

Naturalnie, nie oznacza to, że rezygnuję z formuły krótkich odcinków z przeglądem najróżniejszych ciekawostek ze świata ekonomii. Wręcz przeciwnie! Tego będzie nadal sporo, bo kolejnym eksperymentem jest próba publikowania podcastu w każdą środę (a nie jak do tej pory – co dwa tygodnie). Planuję też wprowadzić odcinki z wywiadami. Zobaczymy co z tego wyjdzie… Tym bardziej zależy mi na informacji zwrotnej od Was – co Wam odpowiada, a co nie w podcaście Wiedza Nieoczywista?

 

świat aktywów niematerialnych

fot. Anna Rezulak

Open Eyes Economy on Tour

Ten odcinek stanowi nagranie panelu dyskusyjnego, który odbył się 24 września 2019 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach cyklu konferencji Open Eyes Economy on Tour. Czym jest Open Eyes Economy, zwana także ekonomią wartości? O tym pisałem już jakiś czas temu na blogu. W razie potrzeby jest też angielska wersja tego wpisu.

 

Zawartość odcinka „Prawnik w tajemniczym świecie aktywów niematerialnych”

W jedenastym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista m.in.:

  • Co należy brać pod uwagę wybierając mniej lub bardziej otwarte podejście do zarządzania własnością intelektualną w firmie?
  • Na ile skuteczne w przypadku naruszenia naszej własności intelektualnej jest dochodzenie swoich praw w sądzie?
  • Czego – przede wszystkim – można oczekiwać od prawnika w firmie, jeśli chodzi o ochronę własności intelektualnej?
świat aktywów niematerialnych

fot. Anna Rezulak

Prawnik w tajemniczym świecie aktywów niematerialnych – informacje o panelistach

 

Moimi rozmówcami byli:

Agata Kowalska – Partner zarządzający w Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy

Radca prawny, partner zarządzający w Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy (ck-legal.pl). Specjalizuje się w transakcjach fuzji i przejęć, obsłudze prawnej inwestycji VC/PE oraz w prawie spółek. Jest współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia „Piękne Anioły”, które pomaga najuboższym dzieciom w Polsce.

Magdalena Ostasz – Członek Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH sp. z o.o.

Jest Członkiem Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH sp. z o.o. oraz radcą prawnym. W swojej działalności zajmuje się m.in. pomocą w tworzeniu tzw. start-upów uczelnianych.

Rafał Olesiński – Adwokat, partner zarządzający w Olesiński & Wspólnicy

Od 2005 roku buduje i zarządza, liczącą obecnie ponad sto osób, nowoczesną prawno-podatkową firmą doradczą, z siedzibami w czterech polskich miastach. Jest jednym z liderów tworzących nową europejską sieć firm doradczych.

 

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!