Wielu ekonomistów uważa, że ludziom trzeba dawać jak najszerszy wybór, bo dzięki temu każdy wybierze dla siebie najlepiej, a z tej sumy egoistycznych wyborów i tak wyłoni się nam rezultat dobry dla całego społeczeństwa. Problemem w tym rozumowaniu jest założenie, że ludzie działają jak automaty – zawsze w pełni racjonalnie, zawsze po namyśle, zawsze biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. A tu okazuje się, że ekonomia behawioralna pokazuje nam, że czasem lepiej nie mieć wyboru.

Lepiej nie mieć wyboru

Co w  21. odcinku – Lepiej nie mieć wyboru?

Między innymi:

  • Noblista, Richard Thaler zabierający gościom  sprzed nosa miskę z orzeszkami nerkowca
  • Latające budziki i ich przewrotna użyteczność
  • Nieświeży kubeł popcornu, którym i tak zajadają się goście w kinach

Okazuje się, że w naszym dobrze pojętym interesie jest czasem ograniczyć możliwości wyboru. Jesteśmy w końcu ludźmi, a nie “ekonami” i nie zawsze wybierzemy to co dla nas najlepsze. Do tego podejmowanie decyzji męczy. A podejmowanie decyzji słusznych męczy podwójnie. Badania pokazują, że nasze pokłady samokontroli są ograniczone. Dlatego powinniśmy postępować rozsądnie i eliminować pewne zagrożenia zanim będziemy poddani pokusie.

Źródło odcinka “Lepiej nie mieć wyboru”

Ten odcinek powstał na motywach książki: Richar Thaler, Cass Sunstein – „Impuls. Jak podejmować decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia”.

 

lepiej nie mieć wyboru

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Muzyka wykorzystana w odcinku na licencji CC-BY-NC (3.0) „Unfriendly Me” by Martijn de Boer (NiGiD) oraz „Billy Blues” by texasradiofish