WN021 – Lepiej nie mieć wyboru
Wielu ekonomistów uważa, że ludziom trzeba dawać jak najszerszy wybór, bo dzięki temu każdy wybierze dla siebie najlepiej, a z tej sumy egoistycznych wyborów i tak wyłoni się nam rezultat dobry dla całego społeczeństwa. Problemem w tym rozumowaniu jest założenie, że ludzie działają jak automaty – zawsze w pełni racjonalnie, zawsze po namyśle, zawsze biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. A tu okazuje się, że ekonomia behawioralna pokazuje nam, że czasem lepiej nie mieć wyboru.
Co w 21. odcinku – Lepiej nie mieć wyboru?
Między innymi:
- Noblista, Richard Thaler zabierający gościom sprzed nosa miskę z orzeszkami nerkowca
- Latające budziki i ich przewrotna użyteczność
- Nieświeży kubeł popcornu, którym i tak zajadają się goście w kinach
Okazuje się, że w naszym dobrze pojętym interesie jest czasem ograniczyć możliwości wyboru. Jesteśmy w końcu ludźmi, a nie “ekonami” i nie zawsze wybierzemy to co dla nas najlepsze. Do tego podejmowanie decyzji męczy. A podejmowanie decyzji słusznych męczy podwójnie. Badania pokazują, że nasze pokłady samokontroli są ograniczone. Dlatego powinniśmy postępować rozsądnie i eliminować pewne zagrożenia zanim będziemy poddani pokusie.
Źródło odcinka “Lepiej nie mieć wyboru”
Ten odcinek powstał na motywach książki: Richar Thaler, Cass Sunstein – „Impuls. Jak podejmować decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia”.
Posłuchaj i zostań na dłużej
Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:
Podcast: Play in new window | Download (9.4MB)
Subskrybuj Wiedzę Nieoczywistą Spotify | RSS
Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.
Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.
Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!
Muzyka wykorzystana w odcinku na licencji CC-BY-NC (3.0) „Unfriendly Me” by Martijn de Boer (NiGiD) oraz „Billy Blues” by texasradiofish