WN023 – dr Wojciech Glac (neurobiolog) – Wolna wola jest przereklamowana

Ekonomista, żeby zrozumieć jak działa gospodarka potrzebuje nie tylko psychologa, ale też neurobiologa. Dlatego gościem 23. odcinka podcastu Wiedza Nieoczywista jest dr Wojciech Glac, który twierdzi, że wolna wola jest przereklamowana. Rozmawiamy nie tylko o tym, czego ekonomista może nauczyć się od neurobiologa, ale też czy działanie mózgu jest ekonomiczne? Na koniec natomiast garść porad co zrobić, żeby mózg służył nam jak najlepiej w naszej aktywności ekonomicznej.

wolna wola jest przereklamowana

Co w  23. odcinku – „Wolna wola jest przereklamowana”?

 

Między innymi:

  • O tym, że mózg uwielbia schematy i dobrze się czuje z tym co już zna. Jakim więc cudem gatunek ludzki jest tak kreatywny? Skąd tyle innowacji?
  • Czy system nagrody w naszym mózgu jest dobrze dostosowany do tego za co powinniśmy być nagradzani w dzisiejszym świecie (długa praca w koncentracji, podejmowanie wysiłku na analizowanie różnych ofert, panowanie nad emocjami w imię dobrej komunikacji, itp.)?
  • Dlaczego mózg radzi sobie tak słabo z rozumieniem statystyk, czy z szacowaniem prawdopodobieństwa?
  • Strata boli bardziej, niż cieszy równie wysoki zysk. Z czego to wynika? Dlaczego nasz mózg tak reaguje?
  • Czy to prawda, że „mózg nie służy do myślenia, mózg służy do przeżycia”?
  • W ekonomii wartości zwracamy uwagę, na ważną rolę wartości poza-ekonomicznych w gospodarce. Czy nasz mózg sprzyja temu, żeby w naszej działalności nie tylko kierować się rządzą wąsko rozumianego zysku, ale też realizować jakieś Wartości przez duże „W”?
  • Wielu jednak uważa, że jednym z podstawowych motorów rozwoju gospodarczego jest chciwość. To jest kulturowe, czy może ma to też zakorzenienie w naszym układzie nerwowym? Dlaczego mózg miałby nas na przykład motywować do tego, żebyśmy gromadzili wielokrotnie więcej niż jesteśmy w stanie skonsumować
  • Mózg bardzo oszczędnie gospodaruje energią. Wysiłek dla mózgu możemy bowiem traktować jako koszt. Ale kiedy mózg źle inwestuje? Tzn. kiedy na przykład niechętnie ponosi jakiś koszt mimo – że w dzisiejszym świecie – potrzebowalibyśmy jego dużego zaangażowania? Albo odwrotnie – kiedy mózg przeinwestowuje w obszary, które dziś mają dla nas małe znaczenie
  • Jak mózg radzi sobie z kryzysem (niedotlenienie, uraz, zmęczenie)? Jak wygląda pakiet antykryzysowy mózgu?
  • Czy są jakieś techniki „oszukania” albo wytrenowania mózgu, żeby lepiej nam służył w dzisiejszym – także ekonomicznym – świecie?
  • Czy  w najbliższym czasie pojawią się możliwości sztucznego i bezpiecznego regulowania neuroprzekaźników, żeby każdy mógł dostrajać swój mózg do potrzeb swojego zawodu, czy prowadzonej działalności gospodarczej?

 

dr Wojciech Glac – informacje o gościu odcinka „Wolna wola jest przereklamowana”

dr Wojciech Glac z Pracowni Neurobiologii Uniwersytetu Gdańskiego został niedawno wyróżniony nagrodą „Popularyzator nauki„. W Trójmieście organizuje bardzo popularne Dni Mózgu, wygłasza wiele fascynujących wykładów popularnonaukowych, a także udziela bardzo interesujących wywiadów.

Przykłady? Proszę bardzo:

Neuroopowieść wigilijna, czyli dlaczego Twój własny mózg zepsuł Ci święta

Mózg kocha pracować na autopilocie

TEDx – Gamifikacja w edukacji

 

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Muzyka wykorzystana w odcinku na licencji CC-BY-NC (3.0) „Unfriendly Me” by Martijn de Boer (NiGiD) oraz „Billy Blues” by texasradiofish

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments