WN027 – Wojciech Wawrzak – ryzyko kopiowania to nie problem

Mówi się, że w branży kreatywnej coraz trudniej jest zarabiać w oczywisty sposób. Jakie są więc nieoczywiste? Dodajmy: nieoczywiste i skuteczne? Uprzedzając ciąg dalszy – chodzi o takie, w których puntem wyjścia jest założenie, że ryzyko kopiowania to nie problem. O tym rozmawiam z Wojtkiem Wawrzakiem – prawnikiem kreatywnych, autorem bloga Prakreacja oraz podcastu Prawo dla kreatywnych.

Jeśli chodzi o ryzyko kopiowania, to mój gość zwrócił uwagę, że “jeżeli będziesz się od początku skupiał na tym, że ktoś cię oszuka, to jest duże prawdopodobieństwo, że to się wydarzy“. Zatem, zamiast narażać się na to ryzyko, poszukajmy skuteczniejszych sposobów zarabiania na swojej twórczości.

ryzyko kopiowania

Co jeszcze w  27. odcinku – “Ryzyko kopiowania to nie problem”?

Między innymi:

  • Wiele osób  zachwyca się modelem udostępniania treści na licencjach Creative Commons. Wojtek jednak jako prawnik dostrzega tu też spore zagrożenia. Jakie konkretnie i co można zrobić, żeby je zminimalizować?
  • Dzięki internetowi mamy niespotykaną wcześniej łatwość kopiowania tego, co zostało udostępnione. Z punktu widzenia twórcy to jest problem? Czy przeciwnie – łatwość rozpowszechniania działa na korzyść twórców?
  • W jaki sposób mój gość określa granicę tego, co jest gotowy udostępnić za darmo, a za co oczekuje już zapłaty?
  • Mówi się, że „umowy zawiera się na złe czasy”. Teraz, w związku z epidemią, dla dużej części branży kreatywnej z pewnością nastały takie właśnie mroczne tygodnie. Okazuje się, że kryzys potrafi wszystko wywrócić do tego stopnia, że trudno było być na to przygotowanym, a już tym bardziej dobrze zabezpieczonym. A może jednak są jakieś skuteczne sposoby?

 

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Muzyka wykorzystana w odcinku na licencji CC-BY-NC (3.0) „Unfriendly Me” by Martijn de Boer (NiGiD) oraz „Billy Blues” by texasradiofish

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments