WN030 – Najbardziej absurdalne patenty w historii

Czy to prawda, że Apple ma patent na prostokąt z zaokrąglonymi rogami? Czy to prawda, że Microsoft miał patent na podwójne kliknięcie myszką? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista. Omawiam w nim najbardziej absurdalne patenty świata. Oczywiście najbardziej wdzięcznym tematem są te, które są związane z oprogramowaniem. Ale bez obaw: w podcaście będą też takie absurdalne patenty, które dotyczą bardziej tradycyjnych “wynalazków”.

absurdalne patenty

Zawartość odcinka “Najbardziej absurdalne patenty świata”:

W tym odcinku do usłyszenia m.in:

  1. O patencie na prostokąt z zaokrąglonymi rogami?
  2. Czy można opatentować odblokowywanie ekranu urządzenia przez przeciągnięcie palcem (slide to unlock)?
  3. Kim są trolle patentowe? I kto bywa przez nie trollowany?
  4. Czy rzeczywiście Microsoft opatentował podwójne kliknięcie myszką (double click)?
  5. I na koniec “patent na urządzenie chroniące uszy zwierząt przed ubrudzeniem się w czasie jedzenia” Wynalazek ten wygląda tak:

absurdalne patenty

I żeby było jasne – ja nie twierdzę, że w ogóle patenty nie mają sensu. Ja tylko pokazuję, do czego prowadzi przyznawanie patentów na to, co absolutnie nie powinno być możliwe do zastrzeżenia. Bo to nie tylko ośmiesza poważne urzędy państwowe. To nie tylko powoduje problemy wśród wielkich firm. To przede wszystkim sprawia, ze mniejszym firmom, niezależnym wynalazcom jest naprawdę ciężko. I to kolejny absurd, bo przecież prawo ochrony wynalazków wprowadziliśmy po to, żeby właśnie takich niezależnych i utalentowanych twórców chronić. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze. Ale przynajmniej, z naszego punktu widzenia, jest wesoło.

 

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.

Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments