WNP036 – Czy nasze prognozy są coś warte? (sygnał i szum)

Strona główna/Podcast Wiedza Nieoczywista/WNP036 – Czy nasze prognozy są coś warte? (sygnał i szum)

Od ekonomistów nieustannie oczekuje się prognozowania. I trudno mieć pretensje o te oczekiwania, bo przecież m.in. po to jest nauka, żeby przewidywać co się stanie. Problem w tym, że w ekonomii wygląda to zupełnie inaczej niż w takiej chemii, czy fizyce. Generalnie jest znacznie trudniej coś przewidzieć, choć wszędzie problemem jest mówiąc skrótowo: sygnał i szum.

Ale to wcale nie oznacza, że jesteśmy bezużyteczni. Problem polega na tym, że wiele osób od ekonomistów oczekuje niemożliwego: przepowiadania przyszłości. Jak zareagują giełdy? Co z cenami surowców za kilka miesięcy? O ile wzrośnie popyt na takie usługi? Uwierz mi, gdybyśmy to wiedzieli to nikt z nas nie pracowałby na uczelni, ale w utworzylibyśmy Narodowy Holding Wróżek.

Więcej w 36. odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista o Pieniądzach.

Sygnał i szum – mimo to jesteśmy pewni siebie

Dlaczego więc słyszy się tak wielu ekonomistów, którzy z pewnością Mojżesza schodzącego z góry Synaj wygłaszają swoje prognozy jako prawdy objawione? To też raczej pytanie do psychologa. Wydaje się, że człowiek, któremu media podkładają przed usta mikrofon i celują w niego kamerą nabiera trudnego do wytłumaczenia wrażenie „bycia oświeconym” i odczuwa nieodpartą chęć podzielenia się tym ze światem. I jak się okazuje, to przypadłość zarówno celebrytów, jak i wielu ekspertów.

Ale zaraz, zaraz… Przecież czytałem wywiad z ekonomistą, który dokładnie przewidział kryzys finansowy! To prawda – jeśli tysiące ekonomistów każdego roku snuje dziesiątki tysięcy prognoz, to któryś trafi. To tak, jak z graniem w Totka – jeśli ludzie obstawią dostatecznie dużo zakładów, to prędzej czy później ktoś trafi „szóstkę”. 

Ale przecież istotą nauki jest zdolność do prognozowania! I tak, na przykład chemik jest w stanie podać mi przepis na bimber. Jeśli go rzetelnie wykonam, to mam pewność, że kilka wieczorów upłynie mi w stanie oświecenia – podobnym do tego, który ma celebryta gdy stoi przed nim włączona kamera. Tak samo inżynier jest w stanie wyliczyć ile betonu trzeba wlać, żeby strop wytrzymał podskoki sąsiada w drewnianych kapciach.

To wszystko prawda i z ekonomistami jest podobnie. Jesteśmy w stanie podać Ci schemat sprawdzonego modelu biznesowego, wyliczyć ile bank potrzebuje rezerw, czy powiedzieć, że taki sposób gry instrumentami finansowymi prędzej czy później doprowadzi do katastrofy. Czyli jesteśmy do pewnego stopnia przydatni. Tylko proszę nie oczekuj od nas niemożliwego. Po przepowiadanie przyszłości udaj się do wróżki, Pana Jackowskiego albo dowolnego celebryty. Oni dadzą Ci przekonującą odpowiedź. 

Wspaniale na ten temat pisze Nate Silver w książce “Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii”, którą szerzej omawiam w tym odcinku. Zapraszam!

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.


Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!

Podaj tę wiedzę dalej:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments