Ten odcinek powstał pierwszego stycznia. Z pewnością, taki czas skłania do różnych podsumowań. Ja natomiast proponuję omówienie 7 zaskoczeń. Wychodzę bowiem z założenia, że słuchacze mają dość korowodów ekspertów, którzy każdego roku zachwycają się tym, że rzeczywistość (niby) potwierdziła to, o czym mówią od dawna. Tym bardziej, że tak, jak każdy Polak jest mądry po szkodzie, tak każdy ekonomista jest mądry w analizowaniu tego co było.

Proponuję więc inne podejście. W tym odcinku chciałbym opowiedzieć o kilku rzeczach, które mnie totalnie zakończyły w (słusznie) minionym roku 2020. I oczywiście skupię się na bardziej szczegółowych tematach, bo w ogólności byłaby to, naturalnie, pandemia. Wytypowałem 7 zaskoczeń. Większość z nich składa się na wniosek, że bardzo mocne interwencje państw w gospodarkę okazały się zaskakująco skuteczne. Co ciekawe, jednocześnie w tych trudnych warunkach często także triumfowała przedsiębiorczość.

Zawartość odcinka “7 zaskoczeń 2020 roku”

Skrótowo – hasłowo:

  1. Bez silnej interwencji państwa szczepionka nie powstała by tak szybko.
  2. Można wpompować miliardy w gospodarkę i nie spowodować inflacji.
  3. Spółki kontrolowane przez państwo w sytuacjach kryzysowych mogą skuteczniej realizować zadania państwa.
  4. W pandemii nie da się stosować zasady “chcącemu nie dzieje się krzywda”.
  5. Potrzebujemy rejestrowania szczegółów różnych aktywności gospodarczych, żeby w razie potrzeby wiedzieć gdzie kierować pomoc.
  6. Można rządzić i nie przestrzegać nawet najbardziej elementarnych zasad stanowienia prawa.
  7. Unia Europejska jednak potrafił coś sensownie i szybko skoordynować.

Jak widać, zaskoczeń nie brakowało. Oczywiście, pomijam to ogólne – największe – jakim była pandemia. Choć są i tacy, którzy twierdzą, że należało się jej spodziewać i że prędzej czy później nadejdą też kolejne. To jeden z tych momentów, w których zapewne eksperci bardzo chcieli by się mylić.

Posłuchaj i zostań na dłużej

Odcinek można odsłuchać przy pomocy poniższego odtwarzacza. Są tu także linki umożliwiające pobranie odcinka oraz subskrypcję podcastu w najpopularniejszych programach:

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj na Google Podcasts

Słuchaj w Spotify

Podcastu można także słuchać w serwisie YouTube.


Poprzednie odcinki podcastu są dostępne tutaj.

Koniecznie zapisz się też na newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi odcinkami!